Ruch Szensztacki

Ruch Szensztacki powstał w 1914 roku w Schönstatt w Niemczech. Założycielem był pallotyn o. Josef Kentenich (ur. 18 listopada 1885 w Gymnich, koło Kolonii – zm. 15 września 1968). Celem ruchu jest aktywne apostoltwo w dziele głoszenia nauki Jezusa Chrystusa przez żywe świadectwo realizowane w życiu codziennym, oraz kształcenie i duchowe formowanie przedstawicieli duchowieństwa i katolików świeckich. Ruch dzieli się na wiele prawnie samodzielnych wspólnot członkowskich.

Całość tych zorganizowanych wspólnot jest określana jako „Rodzina Szensztacka” lub „Dzieło Szensztackie”.

 


Ruch Szeneszacki w naszej parafii

 

W naszej parafii Rodziny Szensztackie spotykają się raz w miesiącu. Prowadzi nas siostra Szensztacka, obecnie s. M. Emanuela, która dojeżdża do nas z Gliwic. Do ruchu należy siedem rodzin. Oprócz comiesięcznych spotkań mamy jeszcze diecezjalne dni skupienia: adwentowe, wielkopostne czy opłatkowe. Przeważnie odbywają się w Radlinie, gdzie nieraz ksiądz arcybiskup gościł. Są organizowane kilkudniowe rekolekcje czy pielgrzymki, prowadzone przed Siostry i Ojców Szensztackich.

 

Rodziny, które należą do ruchu po przygotowaniu zawierają w Sanktuarium Szensztackim Przymierzierze z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną, czyli zawierzają Jej swoje życie i rodzinę. Później zakładają małe domowe sanktuaria to znaczy miejsce do modlitwy rodzinnej. Jest tam obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, krzyż, mały obrazek Ojca Założyciela, świeca.

 

W dzisiejszym świecie zagonionym i pełnym niepokoju, chwila zastanowienia się nad własnym życiem, nad Bożą Opatrznością, zawierzenia każdej chwili Matce Bożej swoich osobistych czy rodzinnych niepowodzeń i radości, w zaciszu domowego sanktuarium naprawdę dużo nam daje.

Mottem Ruchu jest napis w każdym sanktuarium, a myślę, że i w naszych sercach:

Nic bez Ciebie – nic bez nas Maryjo!

Myślę, że to od nas zależy czy pójdziemy do Boga przez Maryję.

Akt poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej

 

 

O Pani moja i Matko moja! Tobie poświęcam się całkowicie. Ofiarowuję Ci dzisiaj mój wzrok, mój słuch, moje usta, moje serce, całą/całego siebie bez żadnych zastrzeżeń. A jeżeli już do Ciebie należę, o dobra Matko, to proszę Cię, strzeż mnie jako Twojej własności i Twojego dobra. Amen.

 

 

OFICJALNA STRONA:
http://www.szensztat.pl

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Rybnik - Boguszowice, ul. Małachowskiego 38.