Chór "Cor Jesu"

Parafialny chór, który przyjął nazwę „COR JESU” został powołany do życia dnia 28października 1993 r. Zrodził się z inicjatywy emerytowanego długoletniego śpiewaka zespołu „Śląsk” – Jerzego Przeliorza oraz dzięki przychylności ówczesnego proboszcza, Stanisława Gańczorza.

 

Po wstępnym okresie regularnej pracy i intensywnych prób, chór po raz pierwszy zaprezentował się publicznie dnia 15 stycznia 1994 r. Było to uczestnictwo w liturgii mszy św. sprawowanej w intencji proboszcza z okazji przypadających w tym dniu jego urodzin. Od tego czasu chór coraz częściej śpiewa publicznie.

 

W kalendarium chóru na stałe wpisuje się oprawa muzyczna liturgii sprawowanej z okazji odpustów, niedzieli palmowej, I Komunii św., z okazji duszpasterskich odwiedzin biskupów diecezjalnych. Stałym elementem publicznej działalności chóru jest udział w corocznych obchodach dni cecyliańskich, kiedy to chór śpiewa w innych parafiach. Tak samo w innych parafiach chór prezentuje swoje kolędy uczestnicząc w adoracjach żłóbka.

W 1999 r. chór zajął III miejsce w kategorii amatorskich chórów parafialnych uczestnicząc w V Ogólnopolskim Festiwalu kolęd i pastorałek.


Od 2000 r. chór zapraszany jest do wykonania oprawy muzycznej w czasie liturgii na jasnogórskim szczycie z okazji dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymki Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika. Chór również pielgrzymuje – co daje możliwość śpiewania w odwiedzanych sanktuariach. Chór śpiewał w Welehradzie w Czechach, w bazylice Cyryla i Metodego znanych apostołów Europy oraz w bazylice w Ołomuńcu. Chór pielgrzymował do sanktuarium Cudownego Medalika w Olczy k/Zakopanego, do sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach, do sanktuarium MB Ludźmierskiej, do bazyliki Wambierzyckiej, do zabytkowej świątyni opactwa cystersów w Henrykowie, gdzie poprzez opactwo cystersów rudzkich sięgają korzenie naszej parafii.


Z okazji 10 rocznicy działalności członkowie chóru odbyli wspólne rekolekcje w ośrodku formacyjno-rekolekcyjnym diecezji tarnowskiej „Arka” – w Gródku nad Dunajcem. Z tej okazji, niejako po drodze, chór odwiedził świątynie w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Limanowej, Starym Sączu i zabytkowe kościółki w Kamiannej i Krynicy – wszędzie wielbiąc Boga, słowami śpiewanych pieśni.

 

Dnia 11 marca 2007 r. odszedł do Pana, założyciel, autor większości opracowań, dyrygent chóru – Jerzy Przeliorz. Obecniego prowadzony jest przez młodszego brata śp. Jerzego, Stanisława Przeliorza. Dzięki pomocy Bożej i patronki św. Cecylii – chór istnieje, spotyka się na regularnych próbach podejmując wyzwanie ćwiczenia nowych utworów, a najważniejsze – chór śpiewa i liczy obecnie 42 osoby. Apelujemy do parafian i tych wszystkich którzy lubią śpiew aby nie zakopywali talentów danych przez Boga, a wykorzystali je, i zasilili grono chórzystów, chóru „COR JESU”.

 

Próby chóru odbywają się 1 raz w tygodniu w czwartek o godzinie 18.00 w kaplicy św.Anny.


Kontakt dla zainteresowanych:

Telefon: 601 555 515

E-mail: stp@onet.eu

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Rybnik - Boguszowice, ul. Małachowskiego 38.