Equipes Notre-Dame

Ruch Equipes Notre-Dame – grupy Naszej Pani powstał we Francji w 1938 roku z inicjatywy kilku małżeństw, które z pomocą kapłana, ks. H. Caffarela postanowiły przyjąć zwyczaj przeżywania comiesięcznych spotkań, by na nowo wspólnie odkrywać sens i bogactwo sakramentu małżeństwa. 8 grudnia 1947 roku została proklamowana Karta Equipes Notre-Dame uznana za akt założycielski Ruchu. Zgodnie ze Statutem, Equipes Notre-Dame, jako:

 

Ruchy formacji duchowej i odnowy, pomagają swoim członkom w rozwijaniu w sobie miłości do Boga i bliźniego; wzywają do wzajemnej pomocy braterskiej, aby ich członkowie mogli, osobiście i wraz ze współmałżonkiem, przyjmować realia życia małżeńskiego, rodzinnego, zawodowego i społecznego, zgodnie z wolą Bożą; rozbudzają w małżeństwach świadomość ich misji ewangelizacyjnej w Kościele i w świecie poprzez dawanie świadectwa miłości małżeńskiej oraz poprzez inne, zależne od ich wyboru, sposoby działania

(Statuty, art. 3).

Ruch narodził się dzięki odkryciu, że podstawą rodziny jest małżeństwo, którego prawdziwym fundamentem może być jedynie miłość. Założyciel ruchu ks. H. Caffarel był głęboko przekonany, że miłość małżeńska jest wielką rzeczywistością duchową i zasadniczym fundamentem małżeństwa. Często mawiał “kiedy ulegamy pokusie utożsamienia pary małżenskiej z rodziną, nie unikiemy doświadczenia samotności”.

 

Międzynarodowe stowarzyszenie Equipes Notre-Dame jako ruch duchowości małżeńskiej gromadzi małżonków, którzy odpowiadają na wezwanie Chrystusa „Pójdź za Mną”. Ruch stanowi 122 500 małżonków i 12 000 kapłanów w 78 krajach. W Polsce małżonkowie tworzą ekipy dopiero od 10 lat. Region Polska to ponad 800 małżonków i 85 kapłanów.

 

Ruch ze swym charyzmatem jest ewangelizacyjny, adresowany do grona małżonków sakramentalnych pragnących żyć łaską sakramentu małżeństwa. Pracując z łaską i w charyzmacie ruchu małżonkowie z większą odwagą dają świadectwo w rodzinie i w „świecie”. Podejmują wtedy posługi na rzecz Kościoła, jak i na rzecz drugiego człowieka: są Szafarzami Najświętszego Sakramentu, uczestniczą w przygotowaniu bliższym do małżeństwa, mają dyżury w Poradniach Życia Rodzinnego, są członkami Rad Parafialnych i angażują się w inne dzieła Kościoła.

Ruch organizuje również rekolekcje otwarte dla małżonków oraz rodzin.


Dla każdego małżeństwa sakramentalnego jest miejsce w Equipes Notre-Dame – zapraszamy.

 

 

OFICJALNA STRONA:
www.end.org.pl

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Rybnik - Boguszowice, ul. Małachowskiego 38.