Grupa Pielgrzym na pielgrzymim szlaku - Koszęcin, Olesno i Chocianowice

Dnia 25 kwietnia wczesnym rankiem wyruszyliśmy na pierwszą pielgrzymkę, by dzień spędzić na modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego. Trasa pielgrzymki wiodła przez Koszęcin, Olesno po Chocianowice. Pielgrzymce przewodził opiekun grupy ks. Tomasz Stolarski. Pierwszym naszym celem była Parafia NSPJ w Koszęcinie, w której ks. Tomasz wraz z proboszczem tamtejszej parafii odprawił Mszę Świętą w naszej intencji. Po Mszy Świętej pieszo udaliśmy się do siedziby Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, która mieści się w Koszęcinie. Od 1953 roku zespół pałacowo- parkowy jest jednym z największych zespołów w Polsce, zaliczanym do I kategorii zabytków. Pani przewodnik przez około trzy godziny oprowadzała nas po najpiękniejszych miejscach pałacu. Rozpoczęliśmy od Sali Balowej wychodzącej na taras i park, Sali Kominkowej oraz Sali Zielonej, w której zachował się okrągły empirowy piec kaflowy. Przy Kaplicy Pałacowej była możliwość wejścia schodami na wieżę i taras widokowy. Na zakończenie oglądaliśmy film archiwalny z koncertów Zespołu „Śląsk”, prezentację kostiumów scenicznych i strojów ludowych z możliwością ich przymierzenia.

 Z Koszęcina udaliśmy się do pochodzącego z XVI wieku Sanktuarium Św. Anny w Oleśnie. Parafianie w 1668 roku postanowili powiększyć stary, drewniany kościół. Nowy kościół o nietypowym planie ze środkową nawą i pięcioma promieniście przylegającymi do niej kaplicami przyłączyli do starego kościoła. Obie części połączyli korytarzem, dzięki czemu uzyskali niespotykaną formę budowli, którą można porównać do róży ( pięć kaplic to płatki, a wspomniany korytarz to łodyga). Skojarzenie z różą jest o tyle uzasadnione, że ten kwiat występuje w herbie Olesna.

Będąc w Oleśnie, nie sposób nie odwiedzić w Roku Miłosierdzia Kościoła Jubileuszowego pod wezwaniem Bożego Ciała. Na mocy dekretu Ordynariusza diecezji Opolskiej Biskupa Andrzeja Czai, parafialna świątynia w Oleśnie jest jedną z 12 kościołów diecezji Opolskiej, w której w czasie trwania ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia można uzyskać odpust zupełny. Jest to wielkie wyróżnienie dla oleskiego kościoła parafialnego, który trzy lata temu obchodził setny jubileusz swojej konsekracji.

Ostatnim miejscem naszej pielgrzymki był Kościół Narodzenia NMP w Chocianowicach z 1662 roku. Ukoronowaniem pobytu w Chocianowicach była wizyta w Starej Karczmie. To właśnie w tym miejscu mieści się małe muzeum etnograficzne, w którym dogodziliśmy naszym podniebieniom. W Starej Karczmie pełno jest domowych sprzętów i ozdób z akcentem śląskiego folkloru.

Na tym wyczerpał się program pielgrzymki. W czasie podróży powrotnej odmawiano modlitwy, które były przeplatane pieśniami maryjnymi. Wypada w tym miejscu podziękować wszystkim uczestnikom pielgrzymki, szczególnie księdzu Tomaszowi za sprawowanie Eucharystii, Słowo Boże i modlitwy.

Szczęść Boże
Stanisław Drąszczyk

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Rybnik - Boguszowice, ul. Małachowskiego 38.