Słowo Proboszcza

Razem z całą naszą wspólnotą parafialną Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach trwam w szczególnej zadumie i cichej obserwacji tego, co przynoszą nam wieści z Polski i z zagranicy. Przychodzi mi na myśl stałe i niezmienne Chrystusowe wezwanie do nawrócenia i pokuty, które dotyczy każdego bez wyjątku. Jak zawsze dziękuję za ten kolejny dzień, który Pan Bóg mi dał w prezencie.

W duchu empatii i współczucia łączę się duchowo i myślę o zagrożonych utratą pracy, środków do życia, a nade wszystko zdrowia i poczucia bezpieczeństwa. Jestem pełen podziwu i wstrzymuję oddech na myśl o wszystkich pracujących w służbie zdrowia. Ufam jednak Opatrzności Bożej i modlę się tak jak zawsze aktami strzelistymi głównie w postawie uwielbienia i dziękowania Bogu.

Dziękuję też księdzu Karolowi za nad wyraz aktywną postawę duszpasterską i żywy kontakt internetowy z dużą częścią naszej wspólnoty parafialnej i nie tylko. Nie wiem czy wystarczająco dba o swoje zdrowie. Z uśmiechem dodam, że  próbuję Go czasem przywoływać do należytego porządku, ale nie przynosi to oczekiwanego efektu.

Może też kogoś dziwić, ale trwają jeszcze prace na dachu Starego Domu Parafialnego. Wcześniej już to planowałem i są na to zaoszczędzone środki materialne. W tym miejscu nasze inwestycje będą wyhamowane i ograniczą się do koniecznych napraw i usuwania usterek. Na różnych odcinkach funkcjonowania parafii podjęliśmy twarde oszczędności. Dlatego tym bardziej z serca dziękuję za wszelkie przejawy życzliwości naszych parafian. Zamawiane Msze św. i składane przy tej okazji ofiary na rzecz naszej parafii. Hojność tę widać również przez pryzmat naszego konta parafialnego i innych tradycyjnych form kontaktu z proboszczem. Tym bardziej moja wyobraźnia sięga tych, którzy są biedniejsi i jeszcze bardziej staną się ofiarami panującej epidemii. Dlatego, podając już wcześniej do publicznej wiadomości prywatny numer telefonu, spodziewam się informacji o osobach szczególnie cierpiących w dobie kryzysu, byśmy mogli podjąć wobec nich jakąkolwiek pomoc. Potrzebne również wsparcie psychiczne i budzenie radości na różne sposoby.

 

W nawiązaniu do aktualnych ustaleń władz państwowych odnośnie przebywania osób w parkach i na placach zabaw, istnieje również zalecenie nieprzebywania na cmentarzu parafialnym poza obrzędem pogrzebu. Zakład pogrzebowy może korzystać z naszej kaplicy pogrzebowej, a w dniu pogrzebu udaje się z trumną zmarłego na cmentarz, gdzie kapłan odprawia ostatnią stację przy grobie.  Nie ma tradycyjnej modlitwy wiernych w kaplicy ani w kościele. Msza św. w intencji zmarłego odprawiana jest w naszej świątyni przez kapłana bez udziału wiernych w dniu pogrzebu w godzinach porannych.

Zgodnie z zarządzeniem Arcybiskupa Wiktora Skworca wszystkie Msze Święte odprawiane są bez udziału wiernych. Od Wielkiego Poniedziałku na kościół będzie w ciągu dnia otwarty z wyjątkiem czasu odprawianej Mszy św. i innych obrzędów, gdy kościół będzie zamknięty. W świątyni będzie mogło przebywać w czasie nawiedzenia nie więcej niż 5 osób.  Będzie można w tym czasie nabyć świątecznego Gościa Niedzielnego i paschalik Caritasu, by wesprzeć w ten sposób szczególne dzieła miłosierdzia na rzecz walki z koronawirusem. Obrzędy Triduum paschalnego postaramy się transmitować drogą internetową dzięki zaangażowaniu księdza Karola.

Zachęcamy do korzystania również z transmisji Mszy Świętych oraz innych nabożeństw w środkach społecznego przekazu:

 • transmisje telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13.00 w TV Polonia;
 • transmisje radiowe: o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30 w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM;
 • można też korzystać z transmisji internetowej Mszy św. proponowanej przez naszą parafię (kliknij tutaj)

W ustalonych wcześniej godzinach w naszej parafii odprawiamy wszystkie powierzone intencje. Może się zdarzyć, że niektóre z nich odprawia ks. emeryt w miejscu swojego pobytu. W obecnej sytuacji intencje wyznaczone na Msze o 20:30 będą odprawiane o innej porze. 

Wieczorne dzwony o 20:15 będą zachętą do rodzinnej modlitwy różańcowej o 20:30 w naszych domach.

W sprawach ślubów prosimy o kontakt z kancelarią parafialną lub z proboszczem. Informacje podane na tej stronie mogą ulegać zmianie.

Transmisje na żywo z naszego kościoła, kazania pasyjne oraz poradnik duszpasterski można zobaczyć na YouTube: Kanał na YouTube

 

Kancelaria parafialna:

Poniedziałek, środa, piątek: 16:00 – 17:00 / Wtorek, czwartek: 8:00 – 10:00

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i przez pocztę elektroniczną (boguszowice.nspj@katowicka.pl). Ewentualne ofiary związane z Mszą św. bądź inne należności dotyczące kancelarii parafialnej załatwiamy z wykorzystaniem bankowego konta parafialnego.

Bank PeKaO  Nr konta: 69 1240 4357 1111 0000 5312 7499

Informacje:

tel. parafialny: +48 32 422 03 22

tel. Ks. Proboszcza: +48 603 938 500 (w ważnych sprawach osobistych lub parafialnych)

Msze Św.


Niedziela i Święta
7.oo, 8.3o, 10.oo, 11.3o, 16.oo, 20.3o

Święta przypadające na dni robocze
7.oo, 10.oo, 15.3o, 17.oo

W tygodniu
7.oo, 17.oo

Spowiedź Św.


Okazja do skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania przed każdą Mszą św.

Kancelaria


W ciągu roku
pn 8.oo-12.oo, 16.oo-18.oo
wt 8.oo-12.oo
śr 16.oo-18.oo
czw 8.oo-12.oo
pt 8.oo-12.oo, 16.oo-18.oo


Chrzest Św.


 • Udzielany jest w pierwszą niedzielę po 15. dniu danego miesiąca podczas Mszy św. o godz. 14.15
 • Zgłaszając chrzest w kancelarii przynosimy akt urodzenia dziecka z USC.
 • Rodzicami chrzestnymi mogą być wyłącznie Bierzmowani, wierzący i praktykujący katolicy.
 • Nauka przygotowująca do przyjęcia sakramentu chrztu odbywa się w sobotę poprzedzającą tę uroczystość o godz. 16.00 w domu parafialnym.

Protokoły przedślubne


 • spisywane są każdego dnia po uprzednim osobistym lub telefonicznym (tel. 32-42-20-322) uzgodnieniu terminu i godziny z księdzem Proboszczem
 • narzeczeni zgłaszają się w kancelarii trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu przynosząc ze sobą: dowody osobste, metryki chrztu i bierzmowania, świadectwo ukończenia katechizacji młodzieżowej i Studium Przedmałżeńskiego

Poradnia Życia Rodzinnego


Czwartek 18.oo-19.oo Rezerwacja terminu wizyty w parafialnej Poradni Życia Rodzinnego odbywa się poprzez formularz na stronie narzeczenikatowicka.pl

Odwiedziny Chorych


 • Chorych z posługą sakramentalną odwiedzamy raz w miesiącu zgłoszenia w zakrystii
 • W sytuacji zagrożenia życia prosimy kapłana o każdej porze (zgłoszenia na probostwie)

Pogrzeb


zgłaszając pogrzeb przynosimy akt zgonu i kartę do pochowania zwłok oraz zaświadczenie o przyjętych sakramentach św. (wydaje kapelan szpitala)